PDA

Pogledaj Full Version : Article: Oteto od zaborava: Andrijica Šimić - posljednji hercegovački hajduk

mardar
18-09-2011, 11:04
You can view the page at http://hrhb.info/content.php?r=784-Oteto-od-zaborava-Andrijica-Šimić-posljednji-hercegovački-hajduk

ogledalce
18-09-2011, 11:12
Hercegovačko srce
Hercegovačka hrabrost
To je pravi Hercegovac

ljuta trava
18-09-2011, 21:05
E da će mi duša u dnu pakla , ja sam dervu svojim nožem zakla ... tako kaže narodna predaja , prošlo je puno vremena a opet nam trebaju Šimići , moderni i hrabri ...

Ilirk@
19-09-2011, 08:37
pa imamo 'šimiće', eno ih uvirtualnom križarskom ratu.
šta vridi da imamo i prave šimiće kad ih ispod svakog kamena, po jedan garac čeka...

mardar
19-09-2011, 09:39
Polako samo Ilirka ,ima Šimića izduvaće ovi virtualni "šimići" sigurna budi.Ani izdajnici nikada dobro ne prođu leti glava ponajčešće od novih gospodara.

Škutor Mate
19-09-2011, 09:41
ima li iko andrijcu u mp3 formatu? ciloga?

Gala
19-09-2011, 10:24
E da će mi duša u dnu pakla , ja sam dervu svojim nožem zakla ... tako kaže narodna predaja , prošlo je puno vremena a opet nam trebaju Šimići , moderni i hrabri ...

Šimica Karamatić -E' da će mi duša u dno pakla ja sam dervu svojim nožem zakla ...
Ne Andrijica Šimić

Hercegovački Križar
19-09-2011, 11:13
od virtualnog rata nema ništa!
Andrijica Bože! jesi bio Bog! svaka ti čast!

caporegime
19-09-2011, 11:16
ko je na kraju zaklao onog?

Inkvizitor
19-09-2011, 11:55
Derviša aga pravo ću ti reći ove noći ne da mi se leći

joj..te sam gusle znao napamet, iz djetinjstva.

Radovane starče ponositi
ko ti može ljeta nabrojiti
tvoja starost daleko nas vodi
odkako te mila majka rodi
bi li znala tvoja starost kleta
što no vuče ravnim poljem šeta
a što ne bi šetao po noći
kad bi mog'o slobodnije proći
a ne 'vako u po bila dana
naočigled ljudi i čobana
To ne biše vuče izjelica
nego Šimun prozvani Šimica
Karamatić on se kućom zove
pravi junak pokrajine ove

napamet sam je zna..a i sad malo mrsim ali tu je..

Gala
19-09-2011, 12:04
Šimun skoči istog časa
pa povika iza svega glasa
Draga braćo ne bi tio rada
da pravedan radi mene strada
pa da će mi duša u dno pakla
ja sam Dervu svojim nožem zakla
ja ga ubi imao sam pravo
zbogom braćo ostajte mi zdravo.

:011vako nekako

Inkvizitor
19-09-2011, 12:18
Šimica se skoči istog časa..

mora bit u desetercu

premećući Turci jednog dana
Derviš agu nađoše zaklana
Sad zulumu ne bijaše kraja
što podnosi u Posušju raja
Kako Turci sad pritišću raju
nemilice ljude udaraju

Sokol
21-07-2012, 14:06
Meni je Šimica Karamatić neki predak ne znam zašto ga zovete Andrija Šimić.Kad je Dervo aga Šiškić ušao u mehanu(kavanu) Šimica mu nije ustao pa ga je Derviša ošamario.Kasnije je kući Šimica naoštrio nož i došao u neku šumu gdje je Dervo prolazio.Onda mu je rekao:"Dervo Šiškiću pravo ću ti reći ove noći ne da mi se leći,a i da legnem spavat mi se ne da od šamara ostat ću od reda."I zakolje Šimica Dervu.Sljedeće jutro bila nedjelja ljudi išli u Crkvu i popne se Šimica na zid i kaže:"Draga braćo ne bi tio rada da pravedan radi mene strada pa da će mi duša u dno pakla ja sam Dervu ovom rukom zakla ja ga ubi imao sam pravo moj narode ostajte mi zdravo."I pročuje se za taj događaj Turci su poslali nekog Kodru da ga uhvati ali je Šimica brže trčao i dotrčao do granice Osmanlijskog Carstva i Austrougarske gdje su ga Vinjanci dočekali i spasili.Ali ga je sudija Austrijanac htjeo izručit pa su mu Vinjanci rekli:"Preklat će mo ti šiju ako ga izručiš!"Pa Šimica nije bio izručen.Tad je imao 30 god i obitelj u Posušju koju je preko noći išao posjećivat godinama iz Vinjana da ga ne uhvate.To je bila druga polovica 19.st. i ubrzo (1875.) se dogodio Bosansko-Hercegovački ustanak koji je završio 1878.Dolaskom na vlast Austro-Ugara.Tad je prošlo 11 god Šimicinog djelovanja u Hajducima te se vratio kući.Znači on se rodio 1837.god.,a Dervu je ubio 1867.god.

Sokol
25-07-2012, 12:58
Ovaj Andrijica Šimić o kom se piše u naslovu rođen 1833. nije moj predak Šimica.Šimica je rođen u Posušju.U gusli se pjeva o Andrijici,a Šimica je samo u onoj predaji o ubojstvu Derve Šiškića.Šimica je ipak živio u to vrijeme kad i Andrija pa ih puno miješate.Šimica nije 11 god. bio u hajducima i ne znam kad je imo koliko god.,kad se rodio i kad je umro nego sam i ja pomiješao njih dvojicu izvinite.