PDA

Pogledaj Full Version : Article: Postoji li uopće Balkan? - Zablude nepostojećeg poluotoka

Graničar Jozo
14-09-2011, 12:26
You can view the page at http://hrhb.info/content.php?r=756-Postoji-li-uopće-Balkan-Zablude-nepostojećeg-poluotoka

Marta
14-09-2011, 13:00
jedan pogled na hrvatsku politicku scenu pokazuje na ne postoji samo Balkan nego i divlji zapad na Balkanu

ogledalce
15-09-2011, 08:32
Kako god ko oće al ja živim na Balkanu i to od rođenja,a sad ako misle minjat ime Balkanu nek minjaju,idola ti još će ispast da živimo u Africi a ne na Balkanu :mad::mad::mad:

sagitarius
15-09-2011, 12:34
Balkan nazalost postoji u svakom smislu, sto ne mora znaciti i njegovu zemljopisnu utemeljenost kao poluotoka, no on postoji mentalno u jednom duhu i ozracju ukrvljenih pretezito poluciviliziranih zadivljalih i zadriglih stanovnika svih vjera i narodnosti tog podneblja i stoga i kazem - nazalost.
Balkan je crna rupa planete i blago onoj zemlji koja se othrve od njega i njegovog mentaliteta balkanske kuhinje, krcme ili kako god se zvalo ono sto se u svijetu naziva "balkanskim sindromom" ili "balkanizacijom".

Ilirk@
15-09-2011, 12:50
ja opet nikako proniknuti u taj pojam 'balkanski mentalitet', a vele ljudi da nisam baš glupa, života mi...

balkan su i makedonci i albanci i crnogorci i srblji i hrvati i bugari i grci pa i jednim dijelom rumunji i slovenci, a najviše bosanci i hercegovci...
ako ćemo koristiti taj pojam za uži dio, srbe i nas dinarce, kao divljake i zadrte i vječito 'nadrkane', zašto se ne misli pri tom na onu veliku većinu koja ostaje izvan toga?
hoće li se makedonci ljutiti što ih se trpa u isti koš sa 'balkancima' obzirom da nitko normalan ne može izbjeći i onu zemljopisnu poveznicu?
zamisli reći 'američki mentalitet', a pri tom misliti samo na teksašane.
ili na cijeli jug, nebitno.
normalan amerikanac bi se na to naljutio.
ja ne vidim ništa loše u specifičnostima koje svaki narod kao i svaka obitelj ili svaki pojedinac ima i ne smeta mi uopće što će mi netko reći da sam 'sa balkana' jer jesam, i fizički i mentalno, od tog se ne može pobjeći kao ni od činjenice da sam, kao takva, rijetki pojedinac u masi onih kojima tuđe govno vazda lipše miriše od onog što ga sam proizvede.

sagitarius
15-09-2011, 13:02
Naravno da nema nista lose u specificnostima podneblja koje nas determiniraju i genetski predodredjuje u neku prepoznatljivu no uglavnom pozitivno konotiranu grupaciju, ali kada se to pretvori u suprotnost, tada govorimo u europskom smislu o "balkanizaciji",kao i prema ostalim ruznim pojavama po kojima smo poznati u svijetu, a koje su postale nasa determinanta - stoga kazem nazalost i jeste zalosno da je Blakan sinonim krvoprolica, zavade, medjunacionalnih tenzija i svega sto je daleko tisucama kilometara od civiliziranog dijaloga, tolerancije i kompromisa. Blago onoj zemlji koja se othrve sa ovakvim nasljedjem i samo mozemo cestitati Sloveniji, a nadam se i Republici Hrvatskoj, ubrzo, koja je na najboljem putu da uz Sloveniju pocme razbijati mit da je sve sto je na Balkanu lose.

Ilirk@
15-09-2011, 13:10
iskreno rečeno, ratove nismo započinjali, uvijek smo se branili, tuđe otimali nismo ni kad je u pitanju naša povjesna zemlja.
bili smo vječita meta osvajanja, bilo teritorijalnih sa istoka, bilo gospodarskih sa zapada. nebitno tko je u pitanju; ili divlji slaveni ili 'pitomi' germani.
za mene osobno, stvar ponosa i razbijanja mitova uopće nije uvjetovano ulaskom u europsku uniju jer, kad se već dotičeš genetike, mi smo u europi još prije svih..